Ergenlik Yıllarında Oluşan Ağır Stres Nelere Yol Açabilir?

Eyl 18, 2023 Blog

Ergenlik Yıllarında Oluşan Ağır Stres Nelere Yol Açabilir?

Caner K.


o Arkadaşım doktor olmak istiyor ben neden fotoğrafçılık okuyorum? Bende sağlık bilimlerine yöneleceğim.

o Herkes bowlinge mi gitmiş? İnstagram da paylaşmışlar…ben neden çağrılmadım ki?

o Beni anlamıyorsun anne, baba. Ben futbol değil bale öğrenmek isterim ve sadece kadınlar değil erkeklerde yapabilir!

o Çok fazla küfürlü rap, arabesk ve pop müzikleri dinliyorum yani dinlemek çok keyifli ama vicdanımda rahat emiyor sanki bir şeyler yanlış gibi.

Bunlar sadece birkaç örnekti, 12-17 yaş arasındaki değerli kardeşlerimiz neredeyse hergün stresle savaşıyor. Bu örnekler yetişkinlere küçük konular gibi gözükse de onların kapasitesini ya aşıyor ya da dolduruyor. Üstüne dışarıdan veya aileden yeterli sevgiyi ve ilgiyi alamadıklarında ruhsal ve fiziksel çöküş onlar için resmen başlıyor.

❖ Hızlı meslek / amaç değiştirme
❖ İletişim problemleri
❖ Kırgınlıklar, küslükler
❖ Kendini değersiz hissetmek
❖ Verilen görevlerde başarısızlık
❖ Fiziksel değişim hali
❖ Ekonomik eksiklikler

Başta olmak üzere ve daha birçok şey 12-17 yaş için stres kaynağıdır. Yeterli eğitim, ilgi ve sevgi almadıkça bu stres başlıkları depresyona dönüşür. Depresyon artık dönülmesi daha zor bir noktadır ve hayatı sona erdirme, yaşadığı bölgeyi değiştirmek, kaçmak, çözümü şiddette aramak, sahte bir kimliğe bürünüp daha güçlü veya daha fazlası olmaya çalışmak gibi çok can yakıcı durumlarla aileleri karşı karşıya bırakır.

Elbette çocukların her yaşta Tanrı’da olmaları ve onu derinden hissetmesi çok önemlidir ama özellikle bu yaş grubuna ruhsal açıdan çok daha fazla dikkat edilmelidir. Çünkü 4-11 yaş çocuklar Rabbi bireysel deneyimledikleri kadar Aile üyelerinde kutsal ruhun işleyişinden de deneyimler. Fakat 12-17 yaş yavaş yavaş aile üyelerinin de mükemmel olmadığını görecek ve birçok eksikliği, hatayı direk Tanrıyla ilişkilendireceklerdir. Kızdığında aile üyelerini yanlış ayetlerle terbiye etmeye çalışan eğitimsiz ergenler de çoktur. O zaman bu yaş grubuyla büyük bir titizlikle ilgilenmeli, yüreklerini Tanrı’ya çevirmeye, teslim etmelerine yardım edilmelidir.

Böylece hangi olumsuzlukla karşılaşırsa karşılaşsınlar çıkış yolu sağlanacaktır. (1.Korintliler 10:13)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »