Çocuklar İçin Basit Tempo ve Ritim Egzersizi

Ağu 19, 2023 Blog

Christina K.


Müzik egzersizleri yapmak için çocuğunuz özellikle müziğe eğilimi olması veya bu konuda çok istekli olması gerekmez. Bu ve benzeri egzersizler çocukların işitsel duyu gelişimde önemli yer edinir.

Hazırlık:
Tabaklar ve birkaç farklı meyve kullanılan basit bir müzik aktivitesi. Çocuklara tempo ve ritimler hakkında bilgi vermenin popüler bir yolu haline gelmiştir. Tek ihtiyacınız olan 4 tabak, 4 limon, 2 elma ve müzik çalan bir sistem. Elbette iki farklı renkli top veya diğer meyve türleriyle de kullanılabilir. Limonları alkış yapmak ve elmaları yüzeye vurmak için belirleyin. (yüzey’ den kasıt masa, yer, tahta vb. Yüzeyler) ve örnek videoyu izleyin.

Örnek Video ►

Uygulama:
Sizinle çocuğunuzun arasına dört tabak olsun. Basit bir ritmik şarkı açın. Önce onlara nasıl yapacaklarını örnek göstereceksiniz ve sonra sizden sonra takip edecekler. Bir tabak boş olduğunda bekle veya müzik terimleriyle “dinlenme” diyoruz. Müzikal olarak bu oyundaki her ritim (alkış veya vuruş) bir “çeyrek” notu ile temsil edilir. Bir tabağa iki limon eklemek iki alkış anlamına gelir. Bu iki alkış tek bir vuruşa oturduğu için bunlara “Sekizinci Notlar” denir. Bu egzersizi kullanan bir çocuğa “sekizinci nota” , müzikal dinlenme ritmik hissi ve müzik kulağı öğretir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »