Sosyal Medya Tembellik İlkesi Nedir?

Eyl 18, 2022 Blog

Sosyal Medya Tembellik İlkesi Nedir?

 Timoteos | Caner Kaman


Yaşamımız boyunca bizi yoran ve bize kolaylık sağlayan bazı aletler, eylemler vardır.

Tembellik veya kolay yolu seçme ilkesi yapılan işin / eylemin ne kadar yorucu olup olmadığına bağlı olarak kendisini gösterir.

Örnek: Bir merdiveni çıkmak zordur ama inmek kolaydır. İniş yapacağınız zaman üşengeçlik duygusu hissetmezsiniz ama tekrar geri tırmanma duygusu başlangıç hareketini engelleyebilir. Bu yüzden mümkünse hızlı bir yolla istediğim yere geri gelebilmeliyim.

” Hiç fark ettiniz mi? Sosyal mecraların hepsinde; görseller, yazılar, görüntüler hep aşağı doğru ilerler. Bu size merdiven inme hissini yaşatır ve kolay gelir.

Bir takım şirketlerin, uzmanları tarafından en uygun vücut hareketleri bile incelenir ve en uygun el hareketi, en uygun parmak gibi komik gelebilecek ama gerçek dinamikler size sunulmadan önce düşünülmüştür.

Sosyal Medya Tembellik İlkesinde Dikkat Çeken Uygulamalar;

– Zaman tünellerinin her zaman aşağı doğru akması.

– Anasayfa kısayol düğmelerini bolca etrafa eklemek

– Yapak zeka ile sürekli kişiye özel yenilemeler göstermek.

– Anasayfa düğmelerini bolca eklemek giriş çıkışlarınızı eve hızlıca dönmenizi sağlamak içindir.

– Sürekli kişiye özel yenimeler göstermek kişinin sevdiği paylaşımlar ile eğlenerek sürekli uygulamaya bağlı kalmasını veya seçimlerini daha kolay yapmasını sağlamak içindir.

Her yaştan bir çok kişinin severek kullandığı “Netflix” uygulaması sahip olduğu içerikleri her kullanıcıya farklı kapak resimleri ile göstererek izleyicinin dikkatini çekmek ve zamanını bir film izleyerek geçirmesini arzu eder.

“Sosyal Medya Tembellik İlkesine kanmayarak zamanımızı değerli kullanalım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »