Doğru Bilgisayar Kullanımı

Tem 1, 2022 Blog

Doğru Bilgisayar Kullanımı

Timoteos | Caner Kaman


*Bilgisayar ve sistemleri ile aranız nasıl? Elinizdeki cihazları yeterince verimli ve uzun soluklu kullanabiliyor musunuz? Haydi buna konuya bir bakalım…

Tüm dünyada bilgisayar ve sistemleri şu üç ana seviyede kullanır.

1- Temel Seviye Kullanım.

2- Orta Seviye Kullanım.

3- İleri Seviye Kullanım.

Not : Bu yazımızda, Temel seviye bilgisayar kullanımı detaylarına bakacağız. Diğer yazılarımızı okuyarak orta ve ileri seviye bilgisayar kullanımı ve sistemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kısa özet: Bilgisayar Nedir?

Evrensel hitap ediliş şekli “Computer” olan bu cihaz Türkçeye harika bir kelime bütünü ile çevrilmiştir. “Bilgisayar” , normalde Kore vb. Asya ülkeleri kendi dillerinde bir kelime kullanmak yerine halen “Computer” diye seslenir. Bilgisayar kelimesinin de açıkça belirttiği gibi bilgi yani “Veri” giriş, çıkışlarını sayan, kontrol eden, transfer eden cihazdır. Tabi ki ilk çıktığı günden bu güne inanılmaz bir değişim geçiren bilgisayar halen aslında bilgi saymakta ve bu bilgileri sayısal açıdan 0 veya 1 sonuçlarından çıkmayan ( Assembly ) dili üzerinden görsel sonuçlara çevirmektedir. Bizde bu görsel sonuçları kullanarak; oyun oynarız, internette gezeriz, resim çekeriz vb. tüm dijital içerikleri üretir, tüketir, kullanır ve saklarız. Bilgisayar ve sistemleri denilince, 2000 yıllarından sonra çokça gelişen yazıcılar, tarayıcılar, kameralar vb. ürünleri de sisteme ekleriz. Hatta adeta artık bilgisayarın kendi uzuvlarından olmuştur.

Örnek : Bir fotoğrafınız olsun ve adı “Ailem” olsun. Bu görsel bilgisayar için : 0010111010001 gibi sayısal bir değer taşıyor olabilir ve siz fark etmeden bu bilgi aslında sayılmış ve saklanmış olur. Bu ve benzeri işlemleri başaran, üstün algoritma yapısına sahip cihaza bilgisayar diyoruz.

İlginç Bazı Bilgiler;

  • İlk bilgisayarın sahip olduğu tek yetenek verilen iki sayıyı toplamak ve çıkartmaktı.
  • İlk bilgisayar bir oda büyüklüğündeydi. Kabloları, elektrik sağlayıcısı bir insan büyüklüğüne yakındı.
  • Bilgisayar İnternetin keşfinden sonra popüler ve ünlü bir makine olmuştur. Tek başına “Daktilodan” öteye gidemezdi.

Temel Seviye Bilgisayar Kullanımı nedir, Kullanıcıları kimlerdir?

Basit kullanım / kullananlar denildiğinde aklımıza ilk önce amatör cihazlar veya amatör kişiler gelmemeli. Aslında bu kullanım düzeyi mesleki bir alanı veya sahip olunan dijitalleşme ihtiyacını anlatır.

Örnek: Sistem olarak AMD R3 veya İntel İ3 üzerinden sistem kurulmuş bir bilgisayar ile lise, Üniversite derslerine çalışmak, arkadaşlarla vakit geçirmek, İnternetten dünya ve ülke haberlerini takip etmek, bazı oyunlar oynamak ve dosya transferi yapmak mümkündür.

İleri seviye uzmanlık gerektirecek “2D & 3D Çizim, Tasarım, Video montaj, Sosyal Medya Yayıncılığı” gibi işlerle uğraşmıyorsanız. Siz Temel seviyede bir kullanıcısınız ve basit bir sistemde çalışmak sizin için daha sağlıklı olacaktır.

“Bilgisizce kullanılan aşırı hız ve yüksek teknoloji kötü bir seçim olabilir çünkü kontrol edemezsiniz. Kontrol edemediğiniz her şey de size kaza yaptırır.”

Yararları:

– Maddi açıdan sisteminiz daha ucuz olur.

– Seviyenizden fazlasını yapamazsınız ve böylece gerçek sosyal yaşam için zaman kazanırsınız.

– Kendinizi daha iyisini yapmak, yüksek sistem almak, kullanmak adına motive edersiniz ve geliştirirsiniz.

Zararları:

– Fırsat denilecek ve kabul ettiğiniz görev / iş için sisteminiz yeterli olmayabilir, hazırlıksız hissedebilirsiniz.

– Profesyonel hayatta iş bulmakta zorlanırsınız.

– Oturma pozisyonunuz hatalı olabilir ve vücut kemiklerinizin pozisyonu zamanla bozulur.

– Bilgisayar bağlantılı sistemleri bilmezsiniz, anlamazsınız. ( yazıcılar, tarayıcılar, kameralar vb.)

Tavsiye: Konu ile alakalı problemler yaşıyor veya daha da gelişmek istiyorsanız. İletişim sayfasından bize mail gönderebilirsiniz.

2 Comments
    1. Merhaba Mahmut bey.
      Haklısınız 🙂 Bizde yazımızda mecazen “Daktiloyu” örnek verdik. Daktiloyu örnek verirken hangisi daha işe yarar makinedir gibisinden değil de hangisi ne kadar popüler ve ne kadar popüler olma potansiyeli vardır kısmını eleştirdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »